Мешана сурова туршия
Ще започна с правописа на думата, която не е от български произход и много често срещам различни варианти. Ако поне веднъж сте си задавали въпроса: "Как се пише туршия или трушия?", значи не съм си драскала напразно ;) някакви си 2-3 реда повече.
Правилно е да се пише туршия, мн.ч. туршии. Думата е заета от персийски чрез турски – turşu.Източник: Как се пише?
Казват, че в туршията се съдържат пробиотични бактерии. За
да си набавите пробиотици от туршията, е необходимо да заложите на натуралната
ферментация, където не е използван оцет. Морската сол и
водният разтвор осигуряват благотворна среда за виреенето на добрите
бактерии и консумацията на някои видове туршия може да подобри
храносмилането.
Необходими продукти:
Зеленчуци - относно избора на зеленчуци всеки е свободен сам да избира. В нашето семейство първо свършват морковите и карфиолът, затова наблягам на тях. Но съответно всеки си решава.
Моят избор на зеленчуци:
- моркови, корнишони, карфиол, зеле, зелен боб - попарвам го във вряла вода за 1-2 минути, зелена чушка - върхар, тоест недоузряла и все още горчива, малка динка
- глава целина заедно с листата и дръжките
- сух копър
- чесън
След като наредя всички зеленчуци в съда, го запечатвам с венец, направен от лозови и вишневи клони. Притискам, за да не изплува над тях нищо, а всичко да се покрие със саламурата. Може да се използва и тежест, а някои бидони се предлагат и с нещо като пластмасова мрежа, която служи за същата цел, но пък листата от вишна служат за консервант, а лозовите са част от уханието ;).
За саламурата, необходими продукти на килограм зеленчук:
- 60 г сол
- 50 г мед
- 10 мл оцет
- 1 г натриев бензоат - миналата година го пропуснах и мисля и тази да го сторя
Всичко това се разтваря в литър студена вода и се добавя към общото количество вода, с което ще залеете зеленчуците. Преточвам (претакам) по два пъти на ден, докато стане готова за ядене, та и след това. Кога става готова за ядене? Ами още на третия ден. Не се шегувам! Просто първата седмица вкусът й е като прясна салата. Ние така я почнахме и с всеки изминал ден става все по-вкусна. А когато трябваше да е напълно готова, се наложи да заредим отново бидона.
Вместо химията
Ако не желаете да ползвате химия, спокойно може да я замените с различни натурални продукти.
- листа от вишна
- синапено семе - слагат се около 100 г за 10 кг туршия, като се поставят в тензухче, което лесно да се извади. Една година го пръснахме в киселото зеле, ей така на око, после като решиш да си хапнеш зеле, все попадаш на нежелано синапено семе, така че повече този метод НЕ! Завито в тензухче, вадиш си го ... като европеец ;).
- разрязана дюля
- хрян - дялкам го на трески с ножчето за белене на картофи. За 10-15 кг зеленчук използвам едно коренче около 10 см дълго, дебело колкото пръстче.
- за друго не се сещам, но ще ми е интересно да споделите, ако сте ползвали и още нещо.
Коментари
Публикуване на коментар